MANDELJ (Mandljevec, Prunus dulcis)
Samooplodni mandelj Tuono
Opis
Mandljevec spada v rod sliv (Prunus). Je manjše listnato drevo veliko od 4 do 8m. Cveti zgodaj spomladi z zelo lepimi belimi ali rožnatimi cvetovi. Cvetovi se pojavijo še preden se rastlina olista. Sadež je koščičast z užitnim semenom. Sadeži so zreli 8 mesecev po cvetenju.
Vzgoja
Mandelj je edini od lupinarjev, ki ga uvrščamo med žužkocvetke (za oploditev in tvorbo plodov so potrebne žuželke). Je samooploden, vendar rodi bolje, če imamo posajenega dva. Plodove prvič razvije 3. leto po cepljenju. Rad ima sončno do polsončno lego. Pozimi zdrži tudi do -30°C, občutljiv pa je na spomladanske pozebe, zato ga pri nas vzgajamo predvsem na primorskem in na vinogradniških legah. V celinski Sloveniji dobro obrodi v zavetju hiš ali na drugih zavarovanih mestih. Dobro prenaša vročino in sušo. Najbolje raste v odcednih, bolj peščenih, apnenih tleh. Kislih, težkih tal ne prenaša.
Zdravilnost in uporaba
Mandlji vsebujejo 50% maščob, 20% beljakovin in 15% sladkorjev. Bogati so z vitamini B-skupine in E, vsebujejo veliko rudnin. Med vsemi oreški imajo največ kalcija (telo ga veliko lažje sprejme, kot iz mleka, vode), veliko kalija, magnezija, fosforja, železa in drugih rudnin. Mandlji so odlična hrana za izravnavanje prehranskih pomanjkanj: krepijo kosti, povečujejo umsko dejavnost, dobro vplivajo na prebavo, ožilje, znižujejo holesterol v krvi (Dario Cortese, Sadje-moč naravne hrane).