LAŠKI SMILJ (Helichrysum italicum)
Rastlina severnega Sredozemlja in Krasa
Opis
Grmiček zraste od 30 – 40 cm visoko. Ima številne majhne, ozke zavihane liste, ki so pokriti s kratkimi togimi dlačicami. Na steblih so številni rumeni cvetni koški, ki cvetijo od junija do avgusta. Rastlina ima močno koncentracijo hlapljivih olj, zato ob poletni vročini že na daleč začutimo vonj po Sredozemlju.
Vzgoja in uporaba v kulinariki
Laški smilj pri nas prezimi na prostem, zato ga lahko sadimo tudi v zeliščni vrt.V kulinariki ga uporabljamo tako, da med kuhanjem položimo vejico smilja v riž, mesne jedi, juhe in omake. Pred serviranjem vejico odstranimo. Jed bo rahlo dišala po kariju (curry). Že v antiki so uporabljali ta prijeten, plemenit vonj tudi v kozmetiki in aroma terapiji.
Zeliščna raba
Smiljev cvet pogosto dodajo drugim zdravilom le zato, da izboljšajo njihov izgled, učinkovit pa je v čajnih mešanicah za odvajanje žolča. V ljudski medicini se rabi tudi kot diuretik, sredstvo, ki žene na vodo, pomagal pa naj bi pri celi vrsti bolezni, ki jih povzročajo ali spremljajo alergične reakcije, omenja se naduha, dušeč kašelj, pelodni nahod, nahod z zamašenim nosom in solzenjem, putika, revmatične bolečine in vneti živci, koprivnica, serumska bolezen, poklicni dolgotrajni kožni ekcem po delu s cementom ali firneži, ribjekožnost in luskavica, opekline, motnje nehotnega živčnega sestava z nagnjenjem k bruhanju, zaprtju ali driskam, nespečnost, trajni glavobol, vnetje želodčne in črevesne sluznice ter krčne žile in zlata žila.