Sladki pelin (Artemisia annua L.)
prijeten vonj, grenak okus
Opis
Sladki pelin (Artemisia annua L.) je enoletna zdravilna rastlina, ki jo prištevamo v družino pelinov. V višino lahko zraste tudi do 2m. Vonj same rastline je zelo prijeten (tudi odganja mrčes), okus pa je grenak. Rastlina izvira iz Azije, kjer so jo Kitajci že pred več kot 2000 leti uporabljali v tradicionalni medicini. Glavna zdravilna učinkovina v rastlini je artemisinin, ki ga je odkrila kitajska znanstvenica Youyou Tu, za kar je leta 2015 prejela Nobelovo nagrado.
Rastlino sladkega pelina najpogosteje uporabljamo v čajih (uporabni so posušeni cvetovi, mladi poganjki in listi), iz njega lahko izdelamo tudi tinkture, hidrolate, eterična olja in mazila. V prodaji so na voljo tudi kapsule iz sladkega pelina.
Vzgoja
Sladki pelin lahko vzgajamo v večjem loncu ali na vrtu. Ustreza mu sončno do polsončno mesto. Glede zemlje ni zahteven. Sladki pelin si lahko vsako leto sami vzgojimo iz semen ali pa kupimo sadike.
Zdravilnost in uporaba
Študije kažejo, da je zdravljenje z aktivno snovjo artemisinin močno znižalo stopnjo smrtnosti pri bolnikih z malarijo. Sladki pelin se uporablja tudi za znižanje povišane telesne temperature, zdravljenju zlatenice (čiščenje jeter), je učinkovito protivnetno zdravilo, povečuje imunsko odpornost organizma, uničuje zelo široki spekter parazitov, pomaga pri prehladu, gripi in premagovanju virusov, pomaga pri herpesu in glivicah, blaži menstrualne težave, pomaga pri trebušnih krčih, odganja mrčes, izvleček artemisinin v kombinaciji z železom in C vitaminom uničuje rakaste celice...
Najbolj učinkovit recept za pripravo čaja iz sladkega pelina je Dvofazni postopek priprave:
Jušno žlico čaja (ali čajno žličko, če imamo samo cvetove in liste) prelijemo s pol litra vode in pustimo stati 12ur. Po 12 urah odcedimo in ohranimo precejeno tekočino. Liste, stebelca in cvetove, ki smo jih že namakali 12 ur prelijemo s pol litra vode in segrejemo do vrelišča ter pustimo vreti za 3 minute. Odstavimo z ognja, pokrijemo in pustimo počivati še 12 minut, nato čaj precedimo. Ko se čaj ohladi, ga zmešamo s tekočino, ki smo jo prej pridobili z namakanjem. S tem dvofaznim postopkom pridobimo največ zdravilnih učinkovin sladkega pelina v čaj.