Ribez (Ribes rubrum Rovada, Ribes nigrum Ben Tirran)
Rdeči ribez Rovada
Opis
Ribez spada v družino kosmuljevk (Grossulariaceae). Rdeči ribez Rovada je sorta srednje bujne rasti in obilne rodnosti. Zraste 1-1,2 metra visoko. Grozdasti plodovi so dolgi in zelo debeli. Sorta Rovada spada med poznejše sorte ribezov (zori konec julija, začetek avgusta).
Črni ribez Ben Tirran
Črni ribez (Ribes nigrum) Ben Tirran
Črni ribez Ben Tirran spada med pozne sorte ribeza, ki zori konec julija, začetek avgusta. Sorta je dobro odporna na bolezni in škodljivce. Rodnost je zelo obilna in redna, plodovi so debeli.
Vzgoja
Ribez sadimo na sončne ali polsončne lege. Ustrezajo mu rahlo kisla, odcedna tla. Sadimo ga 1,5m narazen. Gnojimo ga spomladi z organskimi gnojili, za dognojevanje v rastni dobi pa uporabimo mineralna sadjarska gnojila.
Ribez režemo v času mirovanja. Izrezujemo stare veje (starejše od 3 let) čim bolj pri osnovi. Pri rdečem ribezu poganjke lahko tudi krajšamo, kar pa ne velja za črni ribez. Črni ribez je občutljiv za napad škodljivca ribezova steklokrilka, ki odlaga jajčeca na rezne rane. Iz jajčec se razvije ličinka, ki se zavrta v les in ga s tem uniči.
Zdravilne lastnosti
Ribez vsebuje visok delež rudnin, predvsem kalija, kalcija, magnezija, fosforja in žvepla. Od vitaminov vsebuje dosti beta karotena, vitamina C in vitamine B – skupine. Z vitaminom C je bogat predvsem črni ribez, ki ga vsebuje tudi do 5x več kot limone.
Presni sadeži delujejo čistilno na telo, pospešujejo odvajanje odpadnih snovi iz telesa, čistijo sečne poti, znižujejo holesterol...
Uporaba
Plodove ribeza uživamo sveže, lahko jih tudi sušimo ali zmrznemo. So odličen dodatek k sadnim solatam, smutijem, skuti. Iz ribeza lahko pripravimo tudi slastno presno marmelado.