Istrska dolgoplodna leska – Corylus avellana
Istrska dolgoplodna leska
Opis
Leska Istrska dolgoplodna izvira iz Istre in je zelo razširjena tudi v Sloveniji. Zaradi obilne rodnosti, velikih plodov in dobre odpornosti na bolezni, je ena najbolj iskanih sort za nasade.
Istrska dolgoplodna leska raste bujno in ima nekoliko povešujočo rast. Ima velike in podolgovate plodove, ki zorijo v sredini septembra. Za škodljivca lešnikarja (Curculio nucum) in brstno pršico je malo občutljiva. Dobri opraševalci so Rimska, Halska, Istrska okrogloplodna in Landsberška dolgoplodna leska.
Leska je grmičaste rasti, zraste od 3 do 5 metrov v višino in ima plitek koreninski sistem. Je dvospolna rastlina, kar pomeni, da ima ločena moška in ženska socvetja. Moška socvetja imenujemo mačice, ki se pojavljajo že jeseni. Ženski cvetovi so majhni, izgledajo kot popki in se izoblikujejo pozno v marcu ali aprilu.
Vzgoja
Leska sodi med manj zahtevne sadne vrste. Ustrezajo ji srednje težka, z organskimi snovmi bogata tla. Lesko sadimo v jesenskem ali spomladanskem času. Če so sadike v loncih jih lahko sadimo čez celo leto. Najbolje je saditi 2-letne sadike z močno koreninsko grudo. Prvo leto po sajenju skrbimo, da ima sadika dovolj vode, saj je leska dokaj občutljiva na sušo. Leske sadimo cca 4-5m narazen. Sadimo jih na sončno do polsenčno lego, dobro uspevajo ob gozdnih robovih. Leski najbolj ustreza rahlo kisla do alkalna zemlja (pH med 6 in 7,5).
Zdravilne lastnosti
Lešniki vsebujejo veliko nenasičenih maščob, beljakovin, sladkorjev, vlaknin, vitaminov skupine B, vitamina E, kalija, kalcija, fosforja, magnezija, železa in mikroelementov kot so selen, stroncij, bor in molibden.
Lešniki imajo poživljujoč učinek in spodbujajo umske sposobnosti. Vzrok je vsebnost aminokisline tirozin, ob pomoči katere v možganih nastanejo snovi, ki večajo pozornost in zbranost.
Uporaba
Poleg plodov so uporabne tudi leskove šibe, ki se uporabljajo za pletenje košar. Prav tako so včasih uporabljali mačice, ki so jih mleli med krušno moko. Poparek mačic deluje diuretično in ga v ljudskem zdravilstvu priporočajo pri prehladu.